Dikkat!! Mali Mühürlerinizin Geçerlilik Süreleri Bitmek Üzere Olabilir!!

Haberler Muhasebe Vergi

e-Fatura ve e-Defter’e zorunluluk gelmesinden sonra 2013 yılı sonlarına doğru birçok firma e-Fatura’ya geçiş yapmak zorunda kalmıştı. Geçiş şartlarından biri de mali mühür temini idi. Tüm firmalar mali mühürlerini aldılar ve şimdilik aktif olarak kullanabiliyorlar. “Şimdilik” dedim çünkü Tübitak’ın ürettiği mali mühürlerin sertifika süresi üç yıl. Üç yılın sonunda Mali Mühürlerin kullanım süresi bitecek.

Mali Mühürlerinizin Sertifika Süreleri Bitmek Üzere Olabilir.

Mali mühürsüz kalırsanız neler olabilir?

KamuSM, üç ay önceden bilgilendirme maili atsa da mailleriniz arasında kaybolabilir. Bu duruma hazırlıksız yakalanmanız durumunda, bir anda mali mühürsüz kalabilirsiniz. Bu durumda da, e-Fatura’yı entegrasyon yöntemi veya GIB portal üzerinden kullanıyorsanız fatura gönderemeyebilirsiniz. Yine E-Defter’lerin imzalanması sırasında problem yaşarsınız.

Sertifika süresi nasıl kontrol edilir?

Daha önce mali mühür ile işlem yapmışlığınız varsa mali mühür izleme aracı olan AKİS programı mutlaka bilgisayarınıza yüklenmiştir. Eğer kurulu değil ise bu linkten indirebilirsiniz. AKİS uygulamasını çalıştırdıktan sonra aşağıdaki gibi sertifika bitiş tarihini kontrol edebilirsiniz.

 

Yeni mali mühür temini?

Yeni mali mühür diyorum çünkü KamuSM’in sertifika süresini uzatma, yenileme gibi bir özelliği yok. Daha önce yaptığınız gibi başvuru yapıp mali mühür temin etmeniz gerekiyor.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir